MUDr. Věra Hejzlarová - dětský lékař

Kalinovo nábřeží 605, Havlíčkův Brod

Telefon: +420 569 428 854

hejzlarova.vera@seznam.cz

Informace

Cestovní lékárnička

Bolest v krku: pastilky, spreje, kloktadla – dle věku a chuti (velký výběr přípravků v lékárně), ev. kloktání šalvějí, Priznitz na krk. Nedoporučuji lokální antibiotickou léčbu Bioparoxem, raději při trvání kontrola lékařem.

Průjem: Probiotika (Laktobacílky, Biopron,Enterol, Laktobacil....), dostatek tekutin a dietní strava jako při zvracení. Možno i Smectu. (Léky typu Endiaron se nepodávají do 40 kg váhy dětí a obecně je v dětském věku nedoporučuji. Imodium se nemůže podat dětem do šesti let a také jednoznačně nedoporučuji ani starším dětem.)

Poštípání hmyzem: na místo vpichu: Fenistil gel (v lékárnách volně prodejných více podobných přípravků), výborný je Tanno-Hermal (jediná vada snad je, že je na kůži více vidět - je bílý, jako tekutý pudr), při výraznější reakci je možno podat celkově Fenistil kapky či jiné antihistaminikum (Xyzal, Aerius, Claritin, Flonidan, Zyrtec...), chladit místo vpichu.

Zarudnutí očí (zánět spojivek): O-Septonex na prokapávání očí. Při trvání, bolesti, světloplachosti, hnisavé sekreci z očí k lékaři.

Rýma: Nosní kapky (Nasivin, Olynth) při otoku nosní sliznice. K oplachům je vhodnější mořská voda (Sterimar, Mar, Physiomer) – sníží otok sliznice, ale není efekt nosních kapek. Vincentka – neovlivní otok sliznic, ale zvlhčí. Obecně spíše chladnější a vlhčí vzduch, zvýšená poloha ve spánku.

Vyrážka: pokud se nejspíš jedná o  alergickou kopřivka, je vhodné podat antihistaminikum (viz. poštípání hmyzem), pokud je výraznější výsev vyrážky a třeba i v kombinaci s teplotami, je vždy dobré, aby dítě viděl lékař.

Nevolnost v dopravním prostředku: Kinedryl tbl – volně prodejný, ev. Homeopatikum Cocculine (1-2tbl 3xdenně den před cestou a v den cesty, cumlat tbl., ev. pro malé děti rozpustit v trošce vody).

Ochrana před slunečním zářením: Krémy s UV faktorem, minim. 30 – pro děti starší, malé děti do předškolního věku UV faktor 50. Vhodný je i hojivý krém po opalování s obsahem panthenolu.

Úrazy: dezinfekce (výborný Detol-neštípe, bezbarvý, ev. Betadine-neštípe, ale může zabarvit, je hnědý), náplasti, obvaz, elastické obinadlo.

Při horečce (nad 38,5 st.C): čípky či sirup malé děti, je dobré mít oboje, každé s jinou účinnou látkou (Nurofen, Panadol),starší děti tbl. (př. Nurofen tbl 200mg nebo Paralen 250mg...20-30kg váhy, Nurofen 400mg nebo Paralen 500mg...od 40kg a více).

Bolest uší: kapat do ucha  Otipax 4xdenně, ev. roztok heřmánku, neležet na bolavém uchu. Nurofen 3xdenně pro potlačení zánětu. Pokud silná bolest trvá,anebo se objeví sekrece z ucha, tak k lékaři.

Zvracení: Studené tekutiny podávané po lžičkách . Pro mladší děti je vhodný hydratační roztok Kulíšek (lehce slaná příchuť), ev. Vodníček (mírně sladká jahodová příchuť), pro starší např. přípravek Iontia. Pokud ale dítě tekutiny odmítá nebo stále zvrací je nutná kontrola lékařem – hrozí větší ztráta tekutin a v některých případech je nutno podat dítěti tekutiny nitrožilně za hospitalizace v nemocnici (čím je dítě mladší, tím je více dehydratací ohroženo). Strava nedráždivá, dietní, nemastná, po malém množství pokud dítě toleruje (př. rýže s mrkví, starší pečivo, možno dietní maso pouze podušené bez tuku, banány,... kojené dítě kojíme dále).

 

Horečka

Horečka sama o sobě není nemoc, je jen příznakem onemocnění a patří k obranným mechanismům v těle, proto není třeba se jí za každou cenu a ihned od nástupu bránit. Jinými slovy, má svůj smysl. Při zvýšené teplotě se nemohou choroboplodné zárodky dobře množit a zároveň také vyšší teplota podporuje prokrvení orgánů a tkání, a umožňuje tím tělu přenášet obranné buňky k zánětlivému ložisku.
Do teploty 38 - 38,5st.C není nutné horečku snižovat. Při správném snižování horečky (nad 38-38,5°C) pomocí léčivých přípravků je zásadní, aby byly podány v dávce vypočítané přesně podle tělesné hmotnosti dítěte tak, abychom se vyvarovali předávkování, ale i poddávkování. 

 

Jak teplotu měříme?

U malých dětí měříme teplotu v konečníku – rychloběžkou či digitálním teploměrem s ohebným koncem, zasouváme maximálně 1 cm. Pozor – teplota v tělesných dutinách je vyšší, proto v porovnání s měřením v podpaží odečítáme 0,5°C. Výjimkou jsou kojenci do 6 týdnů, u nichž neodečítáme a u kterých je normální teplota v konečníku 36,5 – 37,2°C. Pokud to dítě zvládne, měříme v podpaží. Lze měřit též v ústech, k dostání jsou i teploměry pro měření v ušním zvukovodu, zde však měření není tak přesné.

Kdy dítěti změřit teplotu?

Je vhodné přeměřit teplotu, pokud pozorujete některé z následujících příznaků:

 • změna chování, únava, pláč
 • bolest hlavy, odmítání jídla
 • horká suchá kůže, výrazně na hlavě a trupu, při zhoršování je kůže rukou i nohou chladná, na těle může být vlhká
 • zrychlený puls, výraznější bušení srdíčka
 • zrychlené dýchání (přes 40 výdechů na minutu)
 • žízeň
 • u menších dětí průjem

 Alarmující příznaky, kdy neváháme vyhledat lékaře:

 • opakované zvracení
 • ochablost dítěte, nereaguje na běžná oslovení
 • poruchy hybnosti
 • ztuhlá šíje – dítě nemůže předklonit hlavu
 • mramorovaná kůže
 • krvavé skvrnky na kůži (po zatlačení dnem skleničky neblednou, nemizí)
 • výrazně chladné ruce, nohy
 • horečka přes 39,5°C měřená v podpaží nereaguje na antipyretika, neklesá, 24 hodin

 Kdy s horečkou k lékaři?

 • VŽDY, když se vyskytne některý z výše uvedených alarmujících příznaků!
 • když dítě málo pije a málo močí
 • vždy s dítětem mladším 3. měsíců
 • když horečka 3. den neklesá
 • když jste stavem dítěte znepokojeni

 Komplikace spojené s horečkou:

Dehydratace – nedostatečné zavodnění organismu může být pro dítě nebezpečnější než samotná příčina horečky (u miminek jsou znakem suché rty a sliznice, povlak na jazyku, ochablá jakoby stařecká kůže v podbřišku, apatie). Dbáme tedy na to, aby dítě vypilo minimálně stejně tekutin jako za normálního stavu, můžeme pití přislazovat Glukopurem.
Febrilní křeče - Od 6 ti měsíců do 6 let se mohou při horečce vyskytnout křeče. Dítě náhle ztuhne, zbledne až promodrá kolem úst, obrací oči v sloup, má záškuby v rukou i nohou. Trvá-li tento stav déle než 5 minut, má být dítě vyšetřeno za hospitalizace, v každém případě informujte o příhodě svého dětského lékaře.

Co mohu udělat sám? Léky a fyzikální opatření:

Není-li přítomen žádný alarmující příznak a je-li teplota nad 38-38,5°C v podpaží, můžeme podat dítěti léky ke snížení teploty, které působí zároveň i proti bolesti. Lze je bez předpisu pořídit v lékárně. Nejčastěji užívané léky obsahují účinnou látku paracetamol nebo ibuprofen a jsou k dostání kromě tablet i ve formě vhodné pro malé děti, a to v sirupu či čípku.

Obecná pravidla pro podávání léků proti horečce:

 • vždy si pečlivě přečtěte příbalovou informaci
 • dávkování je závislé na věku a tělesné hmotnosti dítěte a je třeba jej dodržovat
 • pozor, abyste nepřekročili dávkování na 24 hodin
 • velmi pečlivě se informujte o druhu účinné látky, abyste nepodali lék se stejnou látkou 2x krátce po sobě
 • kombinování účinných látek se nedoporučuje pro jeho neúčelnost
 • bez porady s lékařem nepodávejte léky déle než 3 dny /dnem rozuměj 24 hod/ , je správné zjistit důvod horečky, a proto navštivte lékaře

 Paracetamol (Panadol):

 • u paracetamolu je doporučené dávkování 10-15mg/kg v jednotlivé dávce
 • maximální denní dávka je 60 mg/kg (24 hodin)
 • interval mezi jednotlivými dávkami by neměl být kratší než 6 hodin
 • k dosažení optimálního účinku je třeba dávkování stanovit co nejpřesněji podle tělesné hmotnosti dítěte a dodržet jednotlivou dávku tak, aby nedošlo k poddávkování, např. 1 celou tabletu (500mg) lze v jednotlivé dávce užít od hmotnosti dítěte 34 kg
 • vždy je též nutné sledovat celkové množství užitého léčiva a nepřekročit maximální denní dávku (za 24 hodin)

 Ibuprofen (Nurofen, Ibalgin) :

 • doporučené dávkování je 10mg/kg v jednotlivé dávce
 • interval mezi jednotlivými dávkami by neměl být kratší než 8 hodin
 • k dosažení optimálního účinku je také třeba dávkování stanovit co nejpřesněji podle tělesné hmotnosti dítěte a dodržet jednotlivou dávku tak, aby nedošlo    k  podddávkování či předávkování

Pokud teplota neklesne, i přes dostatečnou dávku jednoho z výše uvedených léků na teplotu (např. paracetanol), je možno podat druhý lék na teplotu (ibuprofen) v kratším intervalu (minimálně 3 hodiny, lépe 4 hodiny), tzn. prostřídat dva různé léky na teplotu. Nikdy nepodávejte stejný lék na teplotu v kratším intervalu, než je povoleno (tzn. paracetamol po 6-ti hodinách a ibuprofen po 8 hodinách).

Obecně je dobré mít v domácnosti oba výše uvedené léky na teplotu ve dvou různých formách (sirup, čípky, u větších dětí žvýkací tablety - Nurofen Activ). A to pro případ, že například dítě má horečku a zvrací, a tak použijeme čípek. V případě, že dítě má průjem, volíme sirup...

KYSELINA ACETYLSALICYLOVÁ, kterou obsahují další běžné léky ke snižování horečky, se nesmí podat dětem do 15 let!

Fyzikální snižování horečky: Kromě použití léků lze ke snížení horečky použít i tzv. fyzikální metody – především omývání houbou či zábaly. Voda použitá při těchto procedurách nikdy nesmí být ledová, ale vlažná. Teplota v místnosti by měla být kolem 24 °C. Pokud se objeví husí kůže či třesavka, procedury ukončete, neboť tyto jevy horečku zvyšují.

Jak se omývá houbou? Do vany či vaničky napusťte 3-5 cm mírně teplé vody 29-32°C, dítě posaďte do vody a čistou houbou omývejte trup a končetiny cca 10-30 minut.

Jak provádět zábaly? Do vlažné vody cca 25°C namočte osušku a na 10-15 minut zabalte dítě tak, aby byl zakryt hrudník a břicho. Ruce a nohy nechte volné. Proceduru lze zopakovat 3x za 2 hodiny. V zábalu se dítě dále nepřikrývá.

Kdy nepoužít fyzikální snižování teploty? K těmto metodám nepřistupujte, má-li dítě mramorovanou kůži, pupínky, studené ruce a nohy, či pokud klade přílišný odpor.


Na závěr:

Pamatujte, že dítě při horečce nesmí být bez dozoru, musí být opakovaně kontrolováno – celé, včetně stavu kůže. Důležité je, aby dostatečně pilo vlažné nápoje. Dítěti se snažte zajistit co největší pohodlí a klid, pokud Vás něco na jeho stavu znepokojuje, vyhledejte odbornou pomoc i v případě, že nejde přímo o některý z alarmujících příznaků.


Shrnutí:

Tělesná teplota (měřená v konečníku v°C) Doporučená opatření
37,5°C – 38,5°C Klid, pohodlí, vhodné oblečení, pitný režim, monitorování situace
Více než 38,5°C Podání léků proti horečce, fyzikální opatření
40°C 24 hodin Vyhledání lékařské pomoci